2 stycznia 2015

2 stycznia 2015


Mamy początek roku i temat postanowień noworocznych jak zwykle powrócił. Kto nie chce, aby nadchodzący rok był lepszy od poprzedniego? To z tej okazji mnóstwo osób nagle zamierza schudnąć, nauczyć się nowego języka, zacząć biegać, podróżować i oszczędzać. Chcemy się zmieniać i rozwijać. Czy to może być coś złego? Okazuje się, że tak, bo jak zawsze znajduje się grupa osób, które krzyczą, że Nowy Rok jest bez sensu, że to tylko zmiana daty w kalendarzu i że nie warto robić żadnych postanowień, bo i tak najpóźniej tydzień po Sylwestrze nikt nie będzie o nich pamiętał.

Ja po części również należę do tych osób. Uważam, że zawsze jest dobry czas na zmiany i że należy zaczynać zawsze od dzisiaj, a nie od 1 stycznia, jutra czy wakacji. Co roku wstawiam na bloga posty z podsumowaniem minionego roku, ale raczej unikam robienia typowych postanowień - bardziej skupiam się na kierunku, w jakim danym roku chce podążać, na czym się koncentrować, a co zostawić w spokoju. Może to właśnie dlatego nie rzuciłam się nagle wczoraj na sprzątanie czy naukę do sesji (czytaj: rzeczy, które teoretycznie powinnam robić), a oglądałam sobie film po norwesku, choć nauki norweskiego w swoim planie na nowy rok właściwie nie uwzględniłam.

Niestety - jeśli 31 grudnia coś było tak, to 1 stycznia wcale nie sprawia, że budzimy się z czystą kartą. Nasze relacje są dziś tak samo niepoukładane jak dwa czy trzy dni temu, tak samo nie potrafimy oszczędzać i nie chce nam się ruszyć z domu. A jednak wraz z 1 stycznia coś się zmienia. Niedługo po Nowym Roku idziemy do urzędu rozliczyć PIT i wyrzucamy stary kalendarz, a wraz z nim często mnóstwo wspomnień, z którymi trzeba się wtedy rozstać. W ten sposób dostrajamy się wtedy do otoczenia i pierwszy dzień nowego roku staje się dniem, w którym naprawdę chcemy zacząć coś nowego.

I tak oto tego dnia siadamy i zastanawiamy się, co w minionym roku się udało, a co było źle i co trzeba poprawić. Ostatnie 12 miesięcy stoi przed nami w całej okazałości - czasem jesteśmy naprawdę dumni z tego, jakie one były, ale czasem zmuszeni jesteśmy do takiej samokrytyki, że nie pozostawiamy na sobie suchej nitki. I właśnie po to jest nam potrzebny Nowy Rok. Kiedy indziej mamy okazję do refleksji i podsumowań, skoro wcześniej każdy dzień wyglądał tak samo? Nowy Rok to jedyny doskonały moment, żeby powiedzieć sobie "stop" i pomyśleć nad tym, co i jak można poprawić, wyciągnąć wnioski z tego, co było źle albo przez chwilę poczuć się naprawdę dumnym z tego, co w danym roku się osiągnęło. Nawet, a może zwłaszcza, jeśli tego dnia jedyną rzeczą, jaką mamy do roboty, jest odpoczywanie po imprezie.

Nie uważam, że robienie postanowień noworocznych jest bez sensu. Właśnie dlatego, że często dużo sobie obiecujemy, jest to dobry sposób na to, aby dowiedzieć się czegoś o sobie. Odkryć, jakie błędy popełniamy i co tak naprawdę przeszkadza nam w osiągnięciu celu. Nie musimy dokładnie wypełniać postanowień żeby stwierdzić, że tu czy tam mamy braki. A praca nad sobą to i tak coś, co przecież ma trwać przez cały czas. 

Nieważne, czy zaczniesz ten rok od razu na pełnych obrotach, czy może powoli i niepewnie - ważne jest to, jak ten czas podsumujesz i gdzie będziesz za rok o tej porze. I kim wtedy będziesz. Mimo wszystko miej świadomość, że wraz z dniem Nowego Roku zaczynasz jednak pewien nowy etap. Nawet, jeśli nie od razu z nowym "ja", to przynajmniej z nowym kalendarzem.

3 komentarze:

 1. Masz absolutną rację. Dzięki za ten post! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Klaudia oczywiście, że Nowy Rok to tylko pewnego rodzaju odcięcie os tego co było, ale ludzie potrzebują takich odcięć, ze względów psychologicznych. Cele, plany, doskonalenie to robota na całe lata i nieważny jest dzień, pora dnia, godzina...bo może zmienić swoje życie podejmując jedną decyzję i w niej trwać. Dobrze jednak czasem zastanowić się jak to zrobić, żeby podsumowując za jakiś czas nie zdziwić się, że się nie udało :) - Kamila

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale wydaje mi się, że właśnie mniej więcej podobną myśl zawarłam w swoim poście :)

   Usuń