26 maja 2014

26 maja 2014

Początkowo planowaliśmy zostać w Amsterdamie przez dwa dni, ponieważ jednak okazało się, że jeden dzień w zupełności wystarczył na zwiedzenie tego miasta, postanowiliśmy ruszyć dalej w trasę i pojechać wcześniej do Rotterdamu. Stopa łapaliśmy w Aalsmeer (i przy okazji zmokliśmy, stojąc tam przez godzinę na deszczu ;P), ale do celu dotarliśmy zaledwie dwiema podwózkami, więc poszło nam całkiem nieźle.

Kierowca zawiózł nas prosto pod wskazany adres, który był hostelem. Tak, nasza hostka z Couchsurfingu mieszkała w hostelu - pracowała tam w ramach wolontariatu. Ponieważ akurat była w pracy, zostawiliśmy u niej rzeczy i poszliśmy zwiedzać miasto. Na początku bardzo nam się podobało - nie było tam tylu rowerów, co w Amsterdamie, były normalne chodniki, mniej ludzi i dało się spokojnie chodzić.

Na początek wybraliśmy się na spacer po okolicy. Była dosyć osobliwa, co widać na poniższych zdjęciach:


Czuliśmy się tam właściwie bardziej jak w Azji, niż w Europie, gdyż byli tam praktycznie sami muzułmanie. Później okazało się, że w tym mieście są sami muzułmanie. Żadnych Europejczyków, przysięgam.

Ruszyliśmy w stronę centrum, po drodze oglądając coraz to ciekawsze miejsca i budynki:
Miasto zupełnie inne niż Amsterdam, o wiele bardziej nowoczesne, momentami dziwaczne, ale nawet nam się podobało. Trochę pozwiedzaliśmy, posiedzieliśmy w parku i wróciliśmy na nocleg około 22 i w tym momencie czar prysł.

Nasza hostka okazała się być mega niekontaktową osobą. Sprawiała wrażenie, jakby wcale nie chciało jej się z nami rozmawiać, nie miała czasu (a przynajmniej nie chciała go spędzić z nami) - nie wiem zupełnie, po co nas przyjmowała ani skąd wzięło się tyle pozytywnych opinii na jej profilu. Na dodatek spaliśmy w pokoju, który był niesamowicie brudny - wszędzie nieumyte naczynia sprzed co najmniej kilku dni, tony śmieci, papierów, walające się po podłodze skarpetki należące do anonimowego właściciela i inne niespodzianki. Nie wiem, jak można zaprosić kogokolwiek do takiego syfu. W pokoju były cztery kanapy, ale nam ich nie zaproponowała i musieliśmy spać na podłodze. Ponadto nasz pobyt tam był właściwie nielegalny (spaliśmy w końcu za darmo w hostelu), przez co dodatkowo się stresowaliśmy, że ktoś będzie nam robił problemy. Co tu dużo mówić, było po prostu okropnie i chcieliśmy uciec stamtąd jak najszybciej, ale niestety nasz host z Brukseli nie mógł nas przenocować noc wcześniej i musieliśmy zostać w Rotterdamie jeszcze jeden dzień.

Na drugi dzień właściwie nie było tam już za wiele do roboty - powłóczyliśmy się trochę, posiedzieliśmy w parku, na placu przed galerią, nic nie robiąc. W sumie to nawet dobrze, bo minione dni były bardzo intensywne i odpoczynek bardzo nam się przydał, ale miasto podobało nam się o wiele mniej i byliśmy zirytowani sytuacją związaną z naszym noclegiem. Właściwie to doszliśmy do wniosku, że ten Rotterdam jest mega dziwny i w zasadzie średnio przyjazny. Nie rozumiem zupełnie tego miasta, nie wiem zupełnie, o co tam chodzi. Jest takie, hmm... niezależne.

poziom artystyczny tej rzeźby jest bardzo typowy dla Rotterdamu

Po powrocie do hostelu nasza hostka rozmawiała sobie w najlepsze ze swoim współlokatorem, zupełnie nie przejmując się naszą obecnością. Bałagan miał się dobrze, jej ignorancja w stosunku do nas też. Postanowiliśmy, że się pakujemy i rano jak najszybciej stąd zbieramy - w zasadzie to nie chcieliśmy tam zostać ani minuty dłużej.

Podsumowując:
  • W Rotterdamie zaliczyłam pierwsze mega rozczarowanie Couchsurfingiem. Jak się okazuje, pozytywne opinie na czyimś profilu nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Postanowiłam, że jeśli w przyszłości będzie coś nie tak, nie będę naciągać własnych, pisanych opinii, tylko opisywać wszystko tak, jak się sprawy miały. Na szczęście to pojedynczy przypadek i oczywiście do dalszego surfowania mnie nie zniechęcił :)
  • Rotterdam to dziwne miasto, bardzo dziwne. W dodatku dość małe i według mnie wystarczy jedno popołudnie, żeby je zwiedzić. Warto się tam wybrać choćby po to, żeby przejść się nad rzeką i zobaczyć nowoczesną panoramę, ale w gruncie rzeczy nie ma tam zbyt wiele do zwiedzenia.
  • Stwierdziliśmy, że Holandia absolutnie nie robi szału - podczas wyjazdu mieliśmy okazję zobaczyć jej różne oblicza i po prostu nie jest to państwo, które szczególnie przypadło nam do gustu.

Na drugi dzień o godzinie 7 już byliśmy w drodze na tramwaj, którym dostaliśmy się na wylotówkę w stronę Brukseli... Ale o tym później :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz